KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 15803162
*
nr 1580 3162
Birger Lundquist
(1910-1952), Sverige
Ryttare, med dedikation, 1948. Akvarell, bildmått: 36x23 cm, yttermått inklusive ram: 59x46 cm. Signerad
Birger Lundquist, född 1910 i Storvik, död 1952 i Stockholm, svensk målare, tecknare och skulptör.
Utrop:
500 kr
Såld:
150 kr
Sista tid för bud online:
måndag 20 november 2023
kl 19:45:49
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
19/11 17:41:56
1
100 kr
20/11 19:40:49
2
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Birger Lundquist
Birger Lundquist, född 1910 i Storvik, död 1952 i Stockholm, svensk målare, tecknare och skulptör.
Läs mer om Birger Lundquist
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller birger lundquist dedikation ryttare svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
2042 Akvarell
+ oljemålning, 2 st, Mary Norberg, stilleben. Sign..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:53
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:47
-
4085 Akvarell
Anders Gullberg (f. 1927), Renar i vinterskog. Sig..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:42
-
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:45
*
Birger Lundquist
Birger Lundquist, född 1910 i Storvik, död 1952 i Stockholm, svensk målare, tecknare och skulptör.
Läs mer om Birger Lundquist
nr 1580 3162
Birger Lundquist
(1910-1952), Sverige
Ryttare, med dedikation, 1948. Akvarell, bildmått: 36x23 cm, yttermått inklusive ram: 59x46 cm. Signerad
Birger Lundquist, född 1910 i Storvik, död 1952 i Stockholm, svensk målare, tecknare och skulptör.
Utrop: | 500 kr |
---|---|
Såld: | 150 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 20 november 2023 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
19/11 17:41:56 | 1 | 100 kr |
20/11 19:40:49 | 2 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Birger Lundquist
Birger Lundquist, född 1910 i Storvik, död 1952 i Stockholm, svensk mÃ¥lare, tecknare och skulptör.Läs mer om Birger Lundquist
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller birger lundquist dedikation ryttare svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
2042 Akvarell
+ oljemålning, 2 st, Mary Norberg, stilleben. Sign..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:53 -
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:47 -
4085 Akvarell
Anders Gullberg (f. 1927), Renar i vinterskog. Sig..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:42
-
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:24 -
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:18 -
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:45